Dan posvećenog života

 

Dan posvećenog života

Objavljeno: 01. 02. 2025 - 22:54
Papina homilija 1. veljače u bazilici svetog Petra

Papa Franjo je u subotu, 1. veljače u bazilici svetog Petra predvodio Prvu Večernju blagdana Prikazanja Gospodinova na koji se u Crkvi slavi i Svjetski dan posvećenog života. Donosimo u cijelosti homiliju koju je tom prigodom izrekao Papa.

PRVA VEČERNJA BLAGDANA PRIKAZANJA GOSPODINOVA

HOMILIJA SVETOGA OCA FRANJE

Bazilika Svetog Petra

Subota, 1. veljače 2025.

 

„Evo dolazim! […] Vršiti, Bože, volju tvoju!“ (Heb 10, 7). Tim riječima autor Poslanice Hebrejima očituje Isusovo puno prianjanje uz Očev naum. Danas ih čitamo na blagdan Prikazanja Gospodinova, uz Svjetski dan posvećenog života, tijekom Jubileja nade, u liturgijskom ozračju koje karakterizira simbol svjetla. I svi vi, sestre i braćo koji ste odabrali put evanđeoskih savjeta, posvetili ste se kao „Zaručnica pred Zaručnikom […] obavijena njegovim svjetlom“ (sv. Ivan Pavao II., apostolska pobudnica Vita consecrata, 15); posvetili ste se onom istom svjetlom obasjanom planu Oca koji seže do samih početaka svijeta. On će imati svoje puno ispunjenje na kraju vremena, ali već sada je vidljiv kroz „čudesne stvari koje Bog izvodi u krhkoj ljudskoj naravi pozvanih osoba“ (isto, 20). Razmišljajmo, dakle, o tome kako, kroz zavjete siromaštva, čistoće i poslušnosti koje ste zavjetovali, vi također možete biti nositelji svjetla za žene i muškarce našeg vremena.

Prvi vid: svjetlo siromaštva. Ona ima svoje korijene u samom Božjem životu, vječnom i posvemašnjem uzajamnom darivanju Oca, Sina i Duha Svetoga (ondje, 21). Prakticirajući tako siromaštvo, posvećene osobe, slobodnim i velikodušnim korištenjem svih stvari, postaju za njih nositelji blagoslova: očituju njihovu dobrotu u poretku ljubavi, odbacuju sve što može potamniti njihovu ljepotu – egoizam, pohlepe, ovisnost, nasilnu uporabu i zloupotrebu u svrhu smrti i uništenja – i prihvaćaju, umjesto toga, sve što može istaknuti tu ljepotu: umjerenost, velikodušnost, dijeljenje s drugima i solidarnost. Pa tako Pavao kaže: „sve je vaše, vi Kristovi, a Krist Božji“ (1 Kor 3, 22-23). Eto što je siromaštvo!

Drugi element je svjetlo čistoće. I ono ima svoj izvor u Trojstvu i odraz je „bezgranične ljubavi koja povezuje tri božanske Osobe“ (Vita consecrata, 21). Zavjetovanje čistoće, s odricanjem od bračne ljubavi i izborom života u uzdržljivosti, potvrđuje apsolutni primat, za čovjeka, Božje ljubavi, prihvaćene nepodijeljena i supružničkog srca (usp. 1 Kor 7, 32-36) i pokazuje na nju kao na izvor i uzor svake druge ljubavi. Živimo – kao što znamo – u svijetu koji je često obilježen iskrivljenim oblicima čuvstvenosti, u kojemu načelo „ono što volim“ – to načelo – tjera da se u drugoj osobi više traži zadovoljenje vlastitih potreba, nego radost plodonosnog susreta. To je istina. Iz toga u odnosima proizlaze stavovi površnosti i nestalnosti, egocentrizma, hedonizma, nezrelosti i moralne neodgovornosti, u kojima muža ili ženu za cijeli život zamjenjuje trenutni partner, a djecu, prihvaćenu kao dar, zamjenjuju djeca koju se smatra „pravom“ ili ih se uklanja kao „smetnju“.

Sestre, braćo, u takvim okolnostima, suočeni sa „sve većom potrebom nutarnje čistoće u ljudskim odnosima“ (Vita consecrata, 88) i humanizacijom ljudskih veza između pojedinaca i zajednica, posvećena čistoća pokazuje nam – pokazuje muškarcu i ženi 21. vijeka – put ozdravljenja od zla izolacije, prakticiranjem slobodnog i oslobađajućeg načina ljubavi, koji prihvaća i poštuje sve i nikoga ne prisiljava i ne odbacuje. Kakav je samo melem za dušu susresti redovnike i redovnice sposobne za takav zreo i radostan odnos! Oni su odraz Božje ljubavi (usp. Lk 2, 30-32). U tu svrhu, međutim, važno je u našim zajednicama brinuti se za duhovni i afektivni rasta osoba, počevši od početne formacije nadalje, a također u permanentnoj formaciji, kako bi čistoća doista pokazala ljepotu ljubavi koju se daruje i kako se ne bi javile štetne pojave kao što su zlovoljno srce ili upitni izbori, koji su izvor žalosti, nezadovoljstva, a ponekad, kod krhkijih osoba, dovode i do razvoja pravih i istinskih „dvostrukih života“. Borba protiv iskušenja dvostrukog života vodi se svaki dan. To je svakodnevna borba.

I dolazimo tako do trećeg vida: svjetlo poslušnosti. I o njemu nam govori tekst koji smo čuli, pokazujući nam, u odnosu između Isusa i Oca, „oslobađajuću ljepotu sinovske, a ne ropske ovisnosti, bogate osjećajem odgovornosti i oživljavane uzajamnim povjerenjem“ (Vita consecrata, 21). Upravo svjetlo Božje riječi postaje dar i odgovor ljubavi, znak za naše društvo. Danas su ljudi skloni mnogo pričati, ali malo slušati: u obitelji, na radnome mjestu, a posebno na društvenim mrežama, gdje se može razmjenjivati bujice riječi i slikâ, a da zapravo ne dođe do susreta s drugim, budući da se s njim ne uspostavlja istinsku interakciju. I to je zanimljivo. Mnogo puta, u svakodnevnom razgovoru, prije nego netko kaže ono što je mislio reći, već se izletjelo s odgovorom. Drugoga se ni ne sasluša do kraja. Moramo drugoga saslušati prije nego što mu odgovorimo. Moramo prihvatiti riječ drugoga kao poruku, kao blago, pa i kao pomoć za mene. Posvećena poslušnost je protuotrov tom izoliranom individualizmu, promičući kao alternativu model odnosa obilježen aktivnim slušanjem, u kojem s „govorenjem“ i „slušanjem“ ide ukorak konkretno „djelovanje“, pa i po cijenu odricanja od svojih ukusa, planova i preferencija. Jedino tako, naime, osoba može u potpunosti doživjeti radost dara, pobijediti samoću i otkriti smisao svoga postojanja u velikom Božjem planu.

Želim na kraju spomenuti još nešto, a to je „povratak izvorima“ o kojem se danas mnogo govori u posvećenom životu. Ali ne povratak izvorima kao povratak u muzej, to nikako. Riječ je o povratku upravo izvorima našeg života. Božja riječ koju smo čuli podsjeća nas, u vezi s tim, da je prvi i najvažniji „povratak izvorima“ svakog posvećenja, za svakog od nas, povratak Kristu i njegovom „dà“ Ocu. Podsjeća nas da se obnova, prije no na sastancima i „okruglim stolovima“ – kojih treba biti, koji su korisni – događa pred svetohraništem, u klanjanju. Sestre, braćo, pomalo smo izgubili osjećaj za klanjanje. Previše smo praktični, želimo činiti stvari, no… Klanjanje. Klanjanje. Mora nas resiti sposobnost klanjanja u tišini. I tako ponovno otkrivamo svoje utemeljitelje i utemeljiteljice prije svega kao žene i muškarce vjere, ponavljajući s njima, u molitvi i žrtvi: „Evo dolazim! […] Vršiti, Bože, volju tvoju!“ (Heb 10, 7).

Veliko vam hvala na vašem svjedočenju. To je kvasac u Crkvi. Hvala.

Poveznice:
Povratak na sve članke
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

Zagreb, 26. veljače - 22. svibnja 2025.

Vijećanje redovničkih odgojitelja

27. veljače – 1. ožujka 2025. 
Kuća Betanija
(Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025. 

Stručni skup za djelatnike vjerskih vrtića

1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)

Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)

Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.          

Susret sestara s prvim zavjetima

14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.         

Duhovne vježbe za više redovničke poglavarice

29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025. 

Susret postulanata

Pazin, 3. svibnja 2025. 

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.

Susret za tajnice i ekonome

16. - 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve, Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025. 

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Gospić - Krasno, 27. svibnja 2025.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.   

Susret HBK i HRK

Zagreb, 2. lipnja 2025.

Velike duhovne vježbe uz 25. obljetnicu zavjetovanja

14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)

Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ

Redovnički dani

Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka, 20. rujna 2025.
Đakovo, 27. rujna 2025.

Tema: Krepost nade u posvećenom životu: poziv, znak i svjedočanstvo

Seminar za medicinske sestre redovnice

17. - 19. listopada 2025.
Duhovni centar "Karmel sv. Ilije" (Zidine b.b., Tomislavgrad, BiH)
Voditelj: s. Mirjam Peričić OP
Prijave do: 17. rujna 2025.

Skupština HRK

Zagreb, 21. - 22. listopada 2025.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Molitveni priručnik uz Dan posvećenoga života
Molitveni priručnik uz Dan posvećenoga života
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi