Papa: Kulturna dobra važan su doprinos za vjeru
Papa: Kulturna dobra važan su doprinos za vjeru
Objavljeno: 04. 05. 2022 - 18:16Sveti Otac ističe kako zahtjev, a ponekad i čast očuvanja može postati prilika za obnovu
Ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života bili su i nastavljaju biti promicatelji umjetnosti i kulture u službi vjere, čuvari vrlo relevantnog dijela kulturne baštine Crkve i čovječanstva: arhivi, knjige, umjetnička i liturgijska djela, kao i nekretnine, istaknuo je Papa.
Na međunarodnom kongresu, koji se u Antonianumu održava od 4. do 5. svibnja, sudjeluju Međunarodna unija generalnih redovničkih poglavara, Unija generalnih redovničkih poglavarica i Tajništvo za pomoć redovnicima. Usredotočen na temu „Karizma i kreativnost“, kongres ima za cilj proučavanje kulturne baštine zajednica posvećenog života u svim njenim izrazima te konsolidirati i učiniti djelotvornim aktivnosti za brigu i procjenu koju dijele svi akteri koji se time bave.
Od početka svoga pontifikata, piše Papa, skreće pozornost na upravljanje vremenitim crkvenim dobrima, uvjeren da je vjeran i razborit upravitelj dužan brižno brinuti za ono što mu je povjereno. Sveti Otac ističe kako zahtjev, a ponekad i čast očuvanja može postati prilika za obnovu, promišljanje o vlastitoj karizmi i njeno uključivanje u trenutni društveno-kulturni kontekst te projiciranje za budućnost.
Papa Franjo naglašava ono što je potvrdio na prvom kongresu koju je promovirala Kongregacija ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života. Vjernost utemeljiteljskoj karizmi i posljedičnom duhovnom nasljeđu, zajedno sa specifičnim ciljevima svake ustanove ostaju kao prvi kriterij ocjenjivanja uprave, upravljanja i svih intervencija koje se provode u ustanovama, na bilo kojoj razini.
Ističući potrebu identificiranja, prije svega, specifičnih elemenata razumijevanja tih dobara kako bi se definirale njihove povijesne, duhovne, teološke, ekleziološke i pravne karakteristike, Papa potvrđuje da je potrebno promicati katalogizaciju dobara u njihovoj ukupnosti i raznolikosti. Katalogizacija je nužna iz razloga služenja kulturi, transparentnosti u upravljanju i razboritosti, uzimajući u obzir tisuće prirodnih i ljudskih opasnosti kojima su ta krhka blaga izložena, navodi. Također je važno pozabaviti se pitanjima koja se odnose na upravljanje kulturnim dobrima, dodaje, kako u smislu njihove ekonomske održivosti tako i doprinosa koji mogu dati evangelizaciji i produbljivanju vjere.
Papa Franjo u poruci naglašava potrebu da se usredotoči na prenamjenu napuštenih nekretnina, potreba koja je danas još hitnija, ne samo zbog brojčanog smanjenja zajednica posvećenog života i potrebe za pronalaženjem potrebnih sredstava za pružanje pomoći starijoj i bolesnoj braći i sestrama, već i zbog učinaka ubrzanih zakonskih promjena i nužnih zahtjeva za prilagodbom.
Zbrinjavanje na taj način dolazi i kao posljedica gospodarskog tereta redovnog i izvanrednog održavanja i konzervacije koji snose spomenute zajednice, posebice u Europi. Problem se mora rješavati ne iznenadnim ili ishitrenim odlukama, već pregledom i planiranjem usmjerenim prema budućnosti, a moguće i pomoću dokazane stručnosti.
Raspolaganje imovinom osjetljivo je i složeno pitanje koje može privući obmanjujuće interese beskrupuloznih ljudi i biti povod za skandal za vjernike. Stoga, stoji u poruci, potrebno je djelovati s velikom razboritošću te stvoriti institucionalne potporne strukture u korist manje opremljenih zajednica.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.