Vijesti - 14. nacionalni tečaj za asistente Franjevačkoga svjetovnog reda i Franjevačke mladeži
14. nacionalni tečaj za asistente Franjevačkoga svjetovnog reda i Franjevačke mladeži
Autor: ikaObjavljeno: 11. 03. 2020 - 22:10
U Kući susreta Tabor u Samoboru održan je od 9. do 11. ožujka 14. nacionalni tečaj za duhovne asistente Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) i Franjevačke mladeži o temi „Skrb za očuvanje stvorenja u životu i djelovanju OFS-a i FRAMA-e“.
Sudjelovala su petnaestorica asistenata iz svih franjevačkih redovničkih provincija u Hrvatskoj. U rad tečaja je uime predsjednika Konferencije nacionalnih duhovnih asistenata OFS-a fra Ante Pervana, OFMCap uveo fra Zvonimir Brusač, TOR, član konferencije, a zatim su se sudionicima prigodnim riječima obratile nova nacionalna ministra OFS-a Anđa Slunjski i nacionalna predsjednica FRAMA-e Ana Matić. U radnom je dijelu članica Pravnoga povjerenstva Predsjedništva Međunarodnoga vijeća OFS-a Danijela Rebac prikazala dokument Predsjedništva o upravljanju vremenitim dobrima OFS-a.
Središnja je tema razrađena drugoga dana u nizu predavanja i razgovora s predavačima. Posebna je pozornost posvećena enciklici pape Franje „Laudato si’“ o brizi za okoliš te Projektu „CRO Laudato si’“ koji Hrvatsko katoličko sveučilište provodi u suradnji s hrvatskim nacionalnim bratstvima Franjevačkoga svjetovnog reda i Franjevačke mladeži. Doc. dr. Zoran Turza s Katedre za teologiju na Hrvatskome katoličkom sveučilištu održao je predavanje „Teološka utemeljenost enciklike Laudato si’“. Enciklika je izraz socijalnog nauka Crkve, rekao je, ali za polazište ima znanstveno utemeljeni prikaz sadašnjega stanja okoliša („Što se događa našemu zajedničkom domu“ ‒ prvo poglavlje enciklike). Istaknuo je tri osobine enciklike: dijalog vjere i razuma, pojam „sveopćeg zajedništva“ bićâ našeg svemira te uzajamni odnos ekonomije, ekologije i siromaštva. Doc. dr. Andreja Sršen s Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu održala je predavanje „Cjelovita ekologija i Laudato si’ ‒ stvaranje nove društvene paradigme“. Istaknula je kako globalizacija tehnološke paradigme, ekonomija utemeljena na profitu i povezana s konzumerizmom te suvremena „kultura odbacivanja“ imaju za posljedicu „razaranje prirode i čovjeka“, posebno gubljenje sustava vrijednosti. S obzirom da je taj proces danas došao do „kritične točke“, nužno je „ekološko obraćenje“ o kojem govori enciklika i koje se među ostalim sastoji u poštivanju reda i dinamizma, koje je Bog pri stvaranju upisao u svijet i „koje ljudska bića nemaju pravo ignorirati“ (Laudato si’ 221). Zatim su dr. Turza i dr. Miriam M. Brgles s Odjela za sociologiju Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prikazali Projekt CRO Laudato si’ koji se provodi od prosinca prošle godine do prosinca 2020. i sudjelovanje OFS-a i FRAMA-e u njemu te potaknuli duhovne asistente da se uključe u provođenje projekta.
Poslijepodne je prof. dr. Ivica Kisić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu održao predavanje „Tlo i opstanak civilizacije“. Skrenuo je pozornost na važnost zaštite tla u našem vremenu u kojem stalno raste broj stanovnika na Zemlji i uzimajući u obzir da se iz tla dobiva 95% hrane. Prof. dr. Valerije Vrček s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu održao je predavanje „Utjecaj plastike na bioraznolikost i globalno zagrijavanje“. Naglasio je kako projekcije govore da će se u sljedećih dvadesetak godina nažalost uvelike povećati i proizvodnja plastike iz nafte i plina i udio plastike u emisiji ugljičnog dioksida te posebno izrazio zabrinutost zbog „plastifikacije okoliša“ (namještaj, posuđe, ambalaža, odjeća, igračke i dr.) i njezinih posljedica (negativni utjecaj nanoplastike u formi monomera na ljudski organizam).
Trećeg je dana fra Zvonimir Brusač održao predavanje „Bitna obilježja franjevačke duhovnosti u životu i djelovanju OFS-a“. Fra Jurica Galić, TOR, duhovni asistent FRAMA-e u Zadru, izvijestio je o petodnevnom međunarodnom tečaju za asistente OFS-a i FRAMA-e koje je Konferencija generalnih duhovnih asistenata organizirala u Rimu u studenom prošle godine. Na njemu je sudjelovalo sedamdeset asistenata iz šezdeset i četiri države. Tečaj u Samoboru završio je razmjenom iskustava i razmišljanja o aktualnim pitanjima i potrebama na području duhovne asistencije OFS-u i FRAMA-i.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.