Vijesti - Blagoslov Stadlerova centra i samostana Služavki Maloga Isusa
Blagoslov Stadlerova centra i samostana Služavki Maloga Isusa
Autor: ikaObjavljeno: 24. 05. 2018 - 08:18
Povodom 150. obljetnice svećeničkog ređenja nadbiskupa Josipa Stadlera u četvrtak, 24. svibnja u župi Uznesenja BDM u Brodskom Vinogorju u Slavonskom Brodu otvoren je i blagoslovljen novosagrađeni Stadlerov centar i samostan Služavki Maloga Isusa, koje je utemeljio sluga Božji Josip Stadler.
Centar i samostan blagoslovio je kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup, predvodeći euharistijsko slavlje uz mons. Đuru Hranića, đakovačko-osječkog nadbiskupa, mons. Egidija Živkovića, biskupa gradišćanskih Hrvata iz Željezna u Austriji i još tridesetak svećenika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Uz mnogobrojne vjernike na misu su sudjelovale brojne Služavke Maloga Isusa iz Sarajevske, Zagrebačke i Splitske provincije sa svojim provincijalnim glavaricama, a na čelu s vrhovnom glavaricom s. Radoslavom Radek te redovnice iz ostalih brodskih zajednica. Iz Sarajeva su sa svojim župnikom Markom Majstorovićem toga dana hodočastili i vjernici katedralne župe iz Sarajeva kojima je to bilo i zavjetno hodočašće o 100. obljetnici smrti sluge Božjega Josipa Stadlera, čiji su posmrtni ostaci u njihovoj katedrali. Kao domaćin pozdravnu riječ uputio je na početku slavonskobrodski dekan Ivan Lenić, a potom je nadbiskup prvo blagoslovio kapelu.
Naglasivši da Satdlerova baština ima veliko značenje za Crkvu u Hrvatskoj i u BiH, u svojoj homiliji kardinal Puljić je upozorio da nam sluga Božji Josip Stadler ne bude samo simbol, nego i nadahnuće da shvatimo da nam Božje lice valja prepoznavati u svakom čovjeku, onako kao je to Stadler činio. Služavkama Maloga Isusa je poručio da im slavljenje ove godine, Stadlerovih obljetnica 175. rođenja i krštenja, 150. svećeništva i 100. obljetnice smrti pomogne da prepoznaju korijenje, iz čega su nikle, da se nadahnjuju na karizmi koju im je utemeljitelj ostavio, da s ljubavlju i dalje služe Malome Isusu. Kardinal je posvjedočio da se uvijek posebno divi Stadleru što ga nevolje nisu slomile, nego naprotiv ojačale. Ukazavši na opasnosti materijalizma današnjeg društva u kojem se gubi osjećaj za čovjeka, ustvrdio je da tamo gdje Bog nije na prvome mjestu nema ni Božjega duha te da nam je svima potrebno vjeru obnavljati. „Želim da istinski ovaj dan u nama obnovi nadahnuće Stadlerovo da Božja bude na prvome mjestu. Zato se u njegovom životu divim što ga nijedna kušnja nije slomila, a imao ih je. Ali tako je to hrabro premošćivao, živio i ostvarivao volju Božju. Imamo u njemu itekako divan uzor, i šteta je što ga premalo znamo vrednovati. Nažalost, nije on jedini. Hrvatski narod gubi pamćenje i na neki način zaboravlja svoje duhovne velikane koji su utkali svoje živote u našu prošlost da mi danas živimo", zaključio je kraju zamolivši vjernike da ne dopuste zloduhu da truje naše odnose, da mole Boga da učvrsti našu vjeru, kako bismo unatoč svih protivštinama, po uzoru Stadlerovu, znali ustrajno vjerni ostati i tako svjedočiti svoje korijene na kojem smo nikli.
Znakoviti su bili i prinosni darovi koju su na oltar sa Služavkama Maloga Isusa donosili vjernici iz Slavonskog Broda i Sarajeva: hostije, vino, voda, križ, Biblija, utemeljiteljeva slika, svijeća i oltarić zahvalnosti.
Svima koji su materijalno i duhovno pomagali gradnju Stadlerova centra zahvalila je na kraju s. Ana Marija Kustura, provincijalna poglavarica Sarajevske provincije SMI. U pozdravnom govoru nadbiskup Hranić je istaknuo kako je prisutnost Služavki Maloga Isusa osobita radost za Đakovačko-osječku nadbiskupiju, jer u vremenu kada je sve manje redovničkih zvanja, napose ženskih, dobivaju novu redovničku zajednicu.
Pozdravnu riječ uputio je i biskup Živković, veliki donator u gradnji centra, koji je tom prigodom sestrama darovao i monstrancu. Slavlje su pjesmom uveličali „Veseli šokci" KUD iz Brodskog Vinogorja.
Gradnja Stadlerovog centra započela je 2016. kada je nadbiskup Hranić blagoslovio kamen temeljac. Centar ima za cilj promicati duhovnost, lik i djelo sluge Božjega Josipa Stadlera. Stoga je jedan dio prostora namijenjen upravo tome te će izložba o njegovom životu, koja u ovoj jubilarnoj godini putuje kroz Hrvatsku i BiH, svoj trajni postav imati upravo u tom centru.
Za gradnju centra sestre su izabrale Slavonski Brod - rodni grad svoga utemeljitelja iz zahvalnosti za sve milosti koje su primile po njemu, a i da što više Brođana prepozna njegovu veličinu, nadahnjuju se na njegovom liku te otkrivaju vrednote koje je on živio i ugrađuju ih u svoj život.
Centar je sagrađen radom i odricanjem Služavki Maloga Isusa te darovima donatora. Projektant je tvrtka Leko, a radove je izvodila tvrtka Akropolis.
Na svečanost je došla i obitelj Bergamachi iz Italije, koja je već dugi niz godina jedna od najvećih donatora djelovanju sestara stadlerovki u Sarajevu. Majka i četiri sina zdušno pomažu materijalnoj obnovi Stadlerove baštine.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka, 20. rujna 2025.
Đakovo, 27. rujna 2025.
Tema: Krepost nade u posvećenom životu: poziv, znak i svjedočanstvo
17. - 19. listopada 2025.
Duhovni centar "Karmel sv. Ilije" (Zidine b.b., Tomislavgrad, BiH)
Voditelj: s. Mirjam Peričić OP
Prijave do: 17. rujna 2025.