Vijesti - Doktorirala s. Silvana Fužinato
Doktorirala s. Silvana Fužinato
Objavljeno: 03. 10. 2014 - 00:28Na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, u petak 3. listopada s. Silvana Fužinato, sestra Družbe Presvetog Srca Isusova, uspješno je obranila doktorsku disertaciju pod naslovom „Tra fede e incredulità. Studio esegetico-teologico di Gv 5 in chiave comunicativa“ (Između vjere i nevjere. Egzegetsko-teološki studij Iv 5 u komunikacijskoj perspektivi). U ispitnoj komisiji bili su prof. Mario López Barrio, DI (moderator), prof. Javier Lopez, DI (drugi relator) i prof. Elzbieta Obara (Predsjednica ispitne komisije).
Uz roditelje, brata i sestru s obitelji, rodbinu i prijatelje te poznanike koji studiraju i žive u Rimu, na obrani su prisustvovale i sestre iz Vrhovne uprave Družbe s. Felicita Špehar, s. Dobroslava Mlakić i s. Kristina Tunić, predvođene s. Nives Stubičar, vrhovnom glavaricom.
Disertacija je podijeljena u tri dijela i šest poglavlja. U prvom dijelu s. Silvana donosi povijesni presjek tumačenja Ivanova izvještaja o ozdravljenu uzetoga (Iv 5, 1-47), od crkvenih otaca do danas, s posebnim naglaskom na različite karakterne značajke uzetoga koje iz njih proizlaze. U drugom dijelu autorica pristupa sintaktičko-semantičkoj analizi navedenog izvještaja u kojoj, za razliku od većine autora, prikazuje uzetoga u pozitivnom svjetlu, kao onoga koji poput Nikodema, Samarijanke i kraljeva službenika, u susretu s Isusom te u poslušnosti njegovoj riječi započinje svoj put vjere. U trećem dijelu posvećenu pragmatičkoj analizi autorica prikazuje uzetoga kao model vjere s kojim su pozvani identificirati se čitatelji i slušatelji svakoga vremena. Riječ je o modelu vjere karakterističnom po sljedećim značajkama: vjera kao odnos, vjera koja daje život, vjera kao svjedočanstvo te antropološka dimenzija vjere. U kontekstu Ivanova evanđelja u kojemu za razliku od sinoptika i Pavlovih spisa imenica “pistis" ne biva nikada upotrijebljena nego glagol “pisteuein" koji prema etimološkom značenju termina znači “predati se, povjeriti potpunu egzistenciju nekome tko zaslužuje povjerenje”, vjerovati ne znači prihvatiti neku apstraktnu nauku ili istinu, nego ući u osobni odnos s Isusom Kristom, Sinom Božjim, koji obuhvaća čovjeka u svim njegovim dimenzijama. Riječ je o vjeri koja rađa i daruje život u trenutku susreta s Isusom i u poslušnosti njegovoj riječi u kojoj čovjek, poput uzetoga, već sada i ovdje prelazi iz smrti u život (usp. Iv 5, 24-25). Nadalje radi se o vjeri koja iziskuje osobno svjedočanstvo i sudjelovanje u Božjem spasenjskom naumu. Naime, poput Isusa koji je izliječio uzetoga u dan subotnji i vjernik je pozvan staviti u središte svojega biti i činiti čovjeka i njegovo spasenje sudjelujući u Očevu djelu otkupljenja te, poput uzetoga, svjedočiti Boga ljubavi i života koji je toliko ljubio svijet te je poslao svoga Jedinorođenog Sina ne da ga osudi nego da ga spasi.
S. Silvana Fužinato rođena je 16. svibnja 1981. godine u Prnjavoru kod Banjaluke. Osnovnu školu završila je 1996. u Prnjavoru, a Žensku opću gimnaziju sestara milosrdnica u Zagrebu 2000. godine. Prve zavjete položila je 14. kolovoza 2002. godine, a doživotne šest godina kasnije. Studij Teologije u Rijeci, područnom studiju Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, upisala je 2003. godine. Diplomsku radnju „Zakon ću svoj staviti u dušu njihovu i upisati ga u njihovo srce. O novom savezu u Knjizi proroka Jeremije“ izradila je pod vodstvom dr. sc. Ivana Šporčića te diplomirala 29. listopada 2008. godine. Na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu postdiplomski studij biblijske teologije upisala je 2009. godine te magistrirala 29. rujna 2011. godine. Prof. Mario López Barrio, DI, pratio je i izradu magistarskog rada s. Silvane o Isusovu susretu sa ženom Samarijankom, tražiteljicom Istine i Izvora žive vode (La donna della ricerca. Studio esegetico-teologico di Gv 4, 4-42).
s. Lidija Turić
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.