Vijesti - Europski biskupi o odnosu obitelji i duhovnih zvanja
Europski biskupi o odnosu obitelji i duhovnih zvanja
Autor: rv/ssfObjavljeno: 08. 07. 2015 - 10:48
Kako pratiti mlade prema svećeništvu i posvećenom životu u obitelji danas
Obitelj nije samo mjesto gdje se očituje odgojna kriza našega vremena, nego obitelj, uz druge uloge, može biti glavni promicatelj svećeničkih i redovničkih zvanja. Sudionici Kongresa usredotočili su se na izvanrednu snagu koju može imati glas roditelja ako svoju odgojiteljsku ulogu ne prepuštaju drugim odgojnim ustanovama, koje su često nasilne i isključujuće, primijetio je mons. Dal Molin.Od 6. do 9. srpnja 2015. u Pragu je održan godišnji Kongres europske službe za zvanja (EVS) na temu „Kako pratiti mlade prema svećeništvu i posvećenom životu u obitelji danas”. Kongres je održan u organizaciji Povjerenstva za zvanja pri Vijeću europskih biskupskih konferencija. Cilj Kongresa bio je u središte pozornosti i pastoralnoga djelovanja ponovno staviti prioritet čitave Crkve i obitelji, odnosno stvoriti uvjete da se u obitelji rađaju svećenička i redovnička zvanja, kazao je mons. Nico dal Molin, ravnatelj Ureda za zvanja pri Talijanskoj biskupskoj konferenciji i voditelj Povjerenstva za zvanja pri Vijeću europskih biskupskih konferencija.
U Pragu se skup odvijao u okviru Godine posvećena života i na uočnicu Biskupske sinode o obitelji, istaknuto je u priopćenju Vijeća europskih biskupskih konferencija. U češki su glavni grad stigli 72 sudionika i sudionice, među njima devet biskupa, zajedno s odgovornima za pastoral zvanja i izaslanicima biskupskih konferencija i redovničkih družba iz dvadeset europskih država, te iz Povjerenstva za posvećeni život u Sjedinjenim Američkim Državama. Na kongresu, kao izaslanica Unije europskih konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica, sudjelovala je i s. Ivanka Mihaljević, savjetnica UCESM-e i s. Ljubica Stjepanović.
Rad skupa usmjeravao je biskup Oscar Cantoni, predsjednik Povjerenstva za zvanja pri Vijeću europskih biskupskihkonferencija, a skup se odvijao na plenarnim zasjedanjima i u radnim skupinama. Sociolozi Attilio Danese i Giulia Paola Di Nicola, su govorili o društveno-kulturalnom stanju obitelji u Europi: o mjerilima i smjernicama za odgoj u vjeri i o prihvatu zvanja u obitelji. Mons. Patron Wong, tajnik Zbora za kler, govorio je pak o praćenju mladih na putu prema svećeništvu i redovništvu, polazeći od sadašnjeg obiteljskoga konteksta. U radu skupa sudjelovao je i kardinal Dominik Duka, praški nadbiskup.
Obitelj, kao kućna crkva, mjesto je gdje se prenosi vjera. U njoj se najčešće otkriva i razvija svećenički ili redovnički poziv. Ona istodobno može biti mjesto gdje se zvanje guši, ako se nad njim prikladno ne bdije ili ga se ne podržava. Ako se smetne s uma da je obitelj zapravo zajednica vjere za blagostanje bračnoga para i njihove djece, onda se to izravno odražava na sklad obiteljskoga života, a slijedom toga i na kakvoću i na brojnost zvanjâ – ustvrdio je don Michel Remery, zamjenik glavnoga tajnika Vijeća europskih biskupskih konferencija, govoreći 6. srpnja u Pragu, na otvaranju europskoga skupa o zvanjima.
Kada neki mladić ili neka djevojka očituju želju radikalno slijediti Krista pripremajući se za svećenički ili redovnički život, obitelj se može osjećati nespremnom i osamljenom u sučeljavanju s upitima, sumnjama i izazovima povezanim s odabirom radikalnoga življenja. Takav se odabir danas smatra neuputnim i čudnim, a kršćanska mu se obitelj često opire i ne preporuča ga mladima – primijetio je don Remery.
Naravno, hod prema zvanju Božji je hod s pozvanom osobom, a odabir je osobe. Istodobno, kao kršćani nismo sami, a potrebna nam je pomoć drugih. Poželjno je da svekolika kršćanska zajednica, Crkva, zna pratiti i pomagati obitelji u zajedničkom hodu razlučivanja i dozrijevanja možebitnoga svećeničkog ili redovničkoga zvanja – objasnio je zamjenik glavnoga tajnika.
O tomu kako bi obitelj trebala pratiti mlade na putu prema svećeništvu i redovništvu, u Pragu raspravljaju sedamdeset dva sudionika, među njima i devet biskupa, zajedno s odgovornima za pastoral zvanja i izaslanicima iz dvadeset europskih država i Sjedinjenih Američkih Država. Rasprava o zvanjima završava u četvrtak usvajanjem dokumenta koji će u petak biti objavljen na talijanskom, engleskom, francuskom i njemačkom jeziku.
Galerija slika:
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.