Vijesti - Govor nadbiskupa Đure Hranića na svečanosti blagoslova gradilišta samostana bosonogih karmelićanki
Govor nadbiskupa Đure Hranića na svečanosti blagoslova gradilišta samostana bosonogih karmelićanki
Autor: ikaObjavljeno: 14. 07. 2020 - 14:55
U Gospiću, sjedištu Gospićko-senjske biskupije, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua blagoslovio je u utorak 14. srpnja gradilište budućeg samostana sestara bosonogih karmelićanki. Okupljenima se prigodnim riječima obratio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić čije obraćanje prenosimo u cijelosti.
Preuzvišeni gosp. Apostolski nuncije,
dragi Oče biskupe Zdenko,
draga braćo svećenici, redovnici i redovnice,
dragi vjernici i uzvanici, poštovane i drage sestre karmelićanke!
Zahvalan sam Trojedinom Bogu, Karmelskoj Gospi i sv. Josipu, zaštitniku Karmela bosonogih klauzurnih sestara karmelićanki u Breznici Đakovačkoj, što se naš Karmel sv. Josipa u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji našao u brizi da sestre, u skladu sa svojim konstitucijama, moraju pristupiti osnivanju novoga Karmela i dijeljenju na dvije samostanske zajednice.
Svako djelo Božje milosti nužno prolazi Isusovim putem: putem križa. Tako je današnji Karmel u Breznici Đakovačkoj prolazio svoj križni put. Karmel je bio utemeljen 1964. u župnoj kući u Jurišićima u Istri. Kad su se stekli uvjeti za ponovno imenovanje župnika, župnik je jedno vrijeme bio podstanar u župi, te su sestre nakon 13 godina boravka ondje, 1977. napustile župnu kuću i preselile u stari Franjevački Samostan u Kloštar-Ivaniću. Muka obnove staroga i derutnog samostana. No, dragi je Bog blagoslivljao zajednicu novim zvanjima te su se sestre 1987. podijelile i osnovale novu zajednicu, opet u starom derutnom franjevačkom samostanu u Šarengradu kod Iloka. Obnoviti dva derutna samostana i prilagoditi ih potrebama života njihove klauzurne zajednice bio je veoma težak, zahtjevan i skup posao. No, samo što su se sestre zatvorile u klauzuru u Šarengradu, izbio je Domovinski rat. Sestre su zajedno sa stanovništvom onoga kraja bile protjerane i postale podstanarke u jednom dijelu samostana otaca karmelićana u Zagrebu. I razmišljale što i kako dalje. Naime, u samostanu u Šarengradu krajinska srpska vlast smjestila je starački dom. Najprije pet godina čekanja i promišljanja, a onda je nakon donošenja odluke opet pet godina trajala izgradnja novoga samostana u Breznici Đakovačkoj. Godine 2001. sestre su se vratile u Đakovačko-osječku nadbiskupiju, ali na novu adresu.
Kroz sve ratne i poratne poteškoće, dragi je Bog opet blagoslivljao zajednicu novim zvanjima, te su odmah nakon dolaska u Đakovačko-osječku nadbiskupiju sestre morale početi razmišljati o utemeljenju novog Karmela. Izvorna je želja bila povratak na korijene, u Istru. Bilo je i drugih prijedloga. Zajednica je davala svoje sestre za utemeljenje novog samostana u Albaniji, za ponovno temeljenje samostana u Sarajevu, slala u pomoć drugim zajednicama, no zbog novih zvanja potreba za podjelom i osnivanjem novoga samostana ostala je, hvala Bogu, i dalje aktualna tema zajednice.
Zahvaljujem kao dijecezanski biskup odgovoran za Karmel sv. Josipa u Breznici Đakovačkoj, u svoje ime i u ime svih sestara, biskupu Zdenku Križiću i svima Vama svećenicima Gospićko-senjske biskupije što ste s radošću prihvatili osnivanje Karmela ovdje u svojoj biskupiji, u biskupskom gradu Gospiću, te što ste preuzeli najveći dio financijskih troškova i druge brige oko priprave dokumentacije i izgradnje novoga Karmela.
Zasigurno da nije lako sagraditi jedan Karmel, ali znajte da je to najmudrije ulaganje u duhovnu i pastoralnu dobrobit Vaše mlade Gospićko-senjske biskupije. Vidjet ćete brzo, draga braćo svećenici i dragi vjernici, da je Karmel veliki blagoslov i važna duhovna oaza te izvor duhovne svježine za sve članove Vaše biskupije; jer sestre su trajno sklopljene ruke, vječno svjetlo i postojani molitveni vapaj po kojemu će Bog izlijevati svoju milost na Vas svećenike i sve vas vjernike ove biskupije, kao što posljednjih tridesetak godina blagoslivlja i nas u Istočnoj Slavoniji.
Znamo da zgrade imaju smisla ako cvatu životom i svetošću. U protivnom su samo briga i balast. Molimo zato da Gospodin nastavi snažiti svetošću i duhovnim zdravljem te novim zvanjima Karmel u Breznici Đakovačkoj te da se to isto dogodi i novoj zajednici Bosonogih klauzurnih sestara karmelićanki ovdje u Gospiću.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.