Vijesti - Klarisa s. M. Klara Pleša položila vječne zavjete
Klarisa s. M. Klara Pleša položila vječne zavjete
Autor: ika/mbObjavljeno: 17. 04. 2017 - 00:20
Crkva je bogatija za još jedno duhovno kontemplativno zvanje
U samostanskoj crkvi sestara klarisa u Mikulićima u Zagrebu na Uskrsni ponedjeljak pod svečanim euharistijskim slavljem koje je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, svečane zavjete položila je s. M. Klara Pleša. U koncelebraciji je bilo desetak svećenika, među kojima i provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Josip Blažević koji je izrekao dobrodošlicu kardinalu, te pozdravio i čestitao sestrama klarisama na ovom svečanom činu. „Ono što će danas učiniti s. Klara ljudima ovoga svijeta može se učiniti ludost, i tako to izgleda kad se gleda iz perspektive ovoga svijeta. Ali u Božjim očima ovo je istinska mudrost, predanje svog života Bogu na bilo koji način doprinosi tomu da se slava Božja proširi, što je i smisao našega života“.
Na početku euharistijskog slavlja kardinal Bozanić je prisutnim vjernicima čestitao Uskrs, te podsjetio „da Isus nije uskrsnuo ni mi danas ne bismo bili ovdje. Stoga smo mi ovdje okupljeni zbog toga što je Isus uskrsnuo, što je on živ i sada među nama: to je naša vjera“.
U prvom dijelu homilije kardinal se osvrnuo na misno evanđelje, te je ukazao na pokret vazmenoga jutra kada na Isusov grob odlaze žene i apostoli Petar i Ivan. No, u tom kako je zapisao evanđelist susrećemo i laž. Naime, oni koji su se Isusa htjeli riješiti, mislili su da je zadnje da ga osude i ubiju, ali po Njegovu uskrsnuću našli su se u problemu, i ne preostaje im ništa drugo osim laži. „Traže one koji će lagati da bi sačuvali svoju poziciju, ali ni to nema dugi vijek, jer Uskrs se ne može zaustaviti on traje, i to u Galileji“. Pojasnio je, kako Galileja označava naš svakodnevni život u kojem susrećemo Onoga koji je uskrsnuo, koji je živ, koji dolazi k nama. „To je taj novi vazmeni početak za ljudski rod: Bog dolazi na poseban način i On svoje okuplja, i evo dara: najveći dar je Crkva“. Podsjetio je, kako s Bogom dolazimo u
posebnu vezu po svetom krštenju i zato vazmena noć i krštenje idu zajedno, jer „On koji je uskrsnuo, koji je umro, po krštenju i nas priključuje svome umiranju, umiranju grijehu da bismo uskrsli kao novi ljudi. To je ono što se događa u Crkvi po krštenju, po svetoj ispovijedi: dizanje od zla. Zahvaljujući Uskrsu imamo euharistiju na kojoj se redovito okupljamo, jer je tu On živ i prisutan pod prilikama kruha i vina“. Kardinal je posvijestio kako Bog dolazi čovjeku,poziva ga, tako je svako duhovno zvanje u Crkvi za nas znak jednog posebnog odnosa Boga i čovjeka. „S. Klara je to doživjela, osjetila, i zato se odazvala. Mi se radujemo ovakvim odlukama, jer tu osjećamo da nije prisutan samo čovjek, već da je po čovjeku Bog onaj koji govori“ dodao je kardinal Bozanić.
Nadalje je pojasnio, kako je svako duhovno zvanje jedna nova povijest odnosa čovjeka i Boga, jer „što bi neke motiviralo da napuste sve i da izaberu ovaj način života, da On nije tu prisutan i živ? Iako s ljudske strane izgleda da se gubi, odriče svijeta, života u njemu, s druge strane je to svjedočanstvo dobivanja: ulazi se u posebno zajedništvo s Njim, s Bogom i samo to je razlog duhovnog odabira kakvo danas slavimo. On koji je živ sposoban je privući sebi, a čovjek koji ga prihvati mijenja život“.
Na pitanje „što nama govori redovništvo, redovnice, osobito kontemplativne“, kardinal je dao odgovor „one su živi znak vertikalne dimenzije, živi znak posvete Božje, one na osobiti način govore o vječnom životu, i zato su itekako potrebne za čitavu Crkvu, jer one drže tu 'vezu', mole, zagovaraju za nas. One su naše, a u isto vrijeme posebno Božje među nama“.
Vraćajući se na misno evanđelje, kardinal je rekao „svi mi živimo u Galileji, u svijetu i svi smo pozvani svjedočiti Njega u svijetu u kojem živimo. Molimo redovnice da nam pomognu zajedno izvršiti tu misiju. Radujmo se Uskrsu i danas smo ga doživjeli, i zahvalimo Bogu za taj dar i molimo ga da nas podrži u toj radosti“.
Svečane zavjete pred kardinalom Bozanić, s. M. Klara od Presvetog Oltarskog Sakramenta položila je u ruke majke opatice Marije Tarzicije, te obećala da će u sve vrijeme svoga života živjeti u čistoći, bez vlasništva, u poslušnosti i u klauzuri po Pravilu Siromašnih sestara sv. Klare koje je potvrdio papa Inocent IV. i po Konstitucijama Reda koje je potvrdila Sveta Stolica. U znak predavanja Bogu, kardinal Bozanić je blagoslovio i predao zavjetovanoj sestri prsten.
Nakon popričesne molitve, riječ zahvale uputio je fra Blažević, OFMConv. Bogu je zahvalio na daru poziva s. Klare, a sestrama klarisama zahvalio je na njihovoj prisutnosti na području župe sv. Antuna Padovanskoga, te na njihovoj molitvi za župu, Zagrebačku nadbiskupiju, Hrvatsku i cijeli svijet. Zahvalio je i vjernicima koji se ovdje okupljaju na slavljima u sjeni ovoga samostana, te istaknuo kako je rezultat molitve sestara vidljiv i po jednom svećeničkom i redovničkom zvanju fra Filipa Pušića, OFMConv. koji potječe iz ove zajednice. Fra Blažević kardinalu Bozaniću zahvalio „što je svojom prisutnošću uveličao vazmeno vrijeme, a svojom riječju učvrstio nas u vjeri, u Božju prisutnost: da je Bog živ, da je među nama i da među nama djeluje“.
Prije blagoslova kardinal Bozanić je podsjetio, kako je stalno potrebno Bogu zahvaljivati. „Uistinu imamo razloga, i to je naš poseban poziv“. Naglasio je, kako za to imamo sasvim konkretnih razloga. Naime, kroz Veliki tjedan naše župe, kao i prvostolnica bile su pune vjernika, a primijećeno je da se povećava broj.
„To je znak naše potrebe za Bogom. Radujemo se Bogu koji privlači i svim vjernicima koji se odazivlju“. Osvrnuo se i na odziv u duhovna zvanja. Istaknuo je kako je primjetno u nekim zajednicama manjak zvanja, ali Bog neprestano iznenađuje. „Možda tamo gdje očekujemo nešto zastane, moguće i našom krivnjom, ali Bog s druge strane djeluje, tako da možemo biti zahvalni što se u ovom vremenu po svijetu, u Europi neprestano povećava broj onih koji ulaze u kontemplativne, rekli bismo strože, zatvorene zajednice. Nije li to jedan poseban Božji znak u našem vremenu? Bog je zahtjevan, očekuje onaj Abrahamov odgovor: potrebno mu je potpuno povjerovati i tako kada ne vidimo kamo to vodi, ali znamo da smo na Božjoj strani. Zahvalimo Bogu na to. Zahvalimo i za ovo slavlje s. Klare. Radujemo se zajednici koja iznutra pokazuje određene znakove koji daju razlog za našu radost. Radujemo se i franjevcima: među njima diljem svijeta, a i kod nas se očituje želja na originalniji način slijediti sv. Franju. I to je znak našeg vremena. Bog iznenađuje i Bog je uvijek nov i Bog nam uvijek otvara novosti i u zajedničkom životu i u životu Crkve, ali i u životu pojedinca. Zato je potrebno da svatko od nas bude otvoren za to Božje djelovanje u našem životu. Budimo hrabri prihvatiti Božju novost“ poručio je na kraju kardinal Bozanić.
Uz mnoštvo vjernika koji se redovno okupljaju na euharistijskim slavljima u samostanskoj crkvi sestara klarisa, euharistijskom slavlju nazočila je i rodbina s. M. Klare, kao i vjernici župe sv. Jeronima iz koje potječe.
Euharistijsko slavlje pjevanjem su uveličali franjevački bogoslovi s Kaptola i iz Dubrave.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.