Vijesti - Mediji i redovničko zajedništvo nekada i danas
Mediji i redovničko zajedništvo nekada i danas
Objavljeno: 21. 02. 2015 - 17:02Drugi u nizu susreta osoba posvećenoga života Đakovačko-osječke nadbiskupije održan je 21. veljače. Program je započeo predavanjem s. Mirjane Juranović na temu "Mediji i redovničko zajedništvo nekada i danas" u župi sv. Josipa radnika u Belišću.
Uslijedio je pohod filijalnoj crkvi Sv. Stjepana Ugarskog u Bistrincima, rodnom mjestu sluge Božjega o. Pelbarta Ladislava Lukacsa, jednoga od sedmorice franjevaca, članova Mađarske franjevačke provincije sv. Ivana Kapistrana, koji su podnijeli mučeništvo između 1944. i 1954. godine. Završetak susreta obilježen je misnim slavljem u valpovačkoj župnoj crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, gdje je o. Pelbart kršten, te je stoga u krsnoj kapeli postavljeno prigodno spomen-obilježje njemu u čast.
Nadbiskupijski susret pozdravnom riječju otvorila je s. Ksenija Majstorović, povjerenica za Pastoral osoba posvećenog života Đakovačko-osječke nadbiskupije, a potom je dobrodošlicu izrekao župnik u Belišću fra Branko Janjić.
U predavanju s. Mirjane, članice Družbe sestara klanjateljica Krvi Kristove, definirano je kršćansko te redovničko zajedništvo, a zatim su tematizirani elektronički mediji: radio, televizija, internet i mobitel u odnosu na redovničko zajedništvo.
"Može se reći da elektronički mediji, ispravno upotrebljeni, mogu pridonijeti stvaranju i podupiranju zajednice utemeljene na pravednosti i ljubavi. U mjeri u kojoj to čine, postaju znakovima nade", rekla je predavačica, ističući pozitivan vid djelovanja društvenih i obavijesnih sredstava, ali je naglasila i da ona na istim područjima mogu djelovati i kao sredstva koja narušavaju dobro osobe i zajednice. "Različiti medijski sadržaji - razmišljanja, vrijednosti i ponašanja - koje donose elektronički mediji, u samostanima nailaze na sve više zainteresiranih konzumenata. Često se ti sadržaji usvajaju bez dovoljnoga kritičkog prosuđivanja", uputila je s. Mirjana. Podsjetila je kako je u početku u zajednicama postojao samo jedan radio i televizor; kompjutor i internet bili su dostupni samo određenim članovima u zajednici, a s vremenom došlo je do toga da navedena sredstva postaju redoviti dio dnevnog raspreda, smetnja redovničkoj rekreaciji te daju mogućnost bijega u virtualno zajedništvo.
Kao zanimljiva informacija istaknuto je da nijedan crkveni dokument o posvećenom životu ne spominje mobitel, a ni sami redovnici ga ne problematiziraju. "Rijetkost je susresti redovnika ili redovnicu koja nema mobitel, SMS-komunikacija među redovnicima postala je svakodnevica", te se i tu uočava smanjenje usmene komunikacije, naglasila je predavačica te zaključila: "Potrebno je staviti naglasak na važnost odgoja i samoodgoja za upotrebu medija. Pri tome je važno razvijati osjećaj za mjeru, samodisciplinu, askezu, a nadasve krepost umjerenosti i razboritosti. Elektronički su mediji velik izazov za redovnike i redovnice pomoću kojih mogu pronalaziti nove i neslućene načine komunikacije te iskoristiti znanja i vještine mlađih redovnika i redovnica u pronalaženju novih oblika i vidova zajedništva, osobito služeći se internetom."
Nakon predavanja susret je nastavljen radom u četiri radionice u kojima se raspravljalo o: elektroničkim medijima i njihovu utjecaju na redovničko zajedništvo, oblicima rekreacije u redovničkim zajednicama, zauzimanju ispravnog stava prema medijima te upotrebi mobitela.
Po dolasku u rodno mjesto sluge Božjega o. Pelbarta Ladislava Lukacsa, Bistrince, gdje su redovnike i redovnice dočekali domaći vjernici, župnik Janjić istaknuo je bitne naglaske života o. Pelbarta, među kojima i to da ga je osobito privlačio apostolat pisanih medija. Fra Janjić je priznao kako su župljani Belišća te filijale Bistrinci iznenađeni saznanjem da je u njihovu mjestu rođen budući blaženik te sada zajednički istražuju i informiraju se o njegovu životu. Osobe posvećena života i prisutni župljani dobili su prigodnu preklopnicu te je uslijedila zajednička molitva desetice krunice i molitva za proglašenje blaženim sluge Božjega Pelbarta (Ladislava) i šestorice mučenika franjevačkoga reda. (ika)
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.