Vijesti - Održana Skupština Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica BiH
Održana Skupština Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica BiH
Autor: s. Jadranka ObućinaObjavljeno: 10. 05. 2019 - 15:58
Sedamnaesta skupština Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica Bosne i Hercegovine (KVRPP BiH) održana je 10. svibnja 2019. u samostanu “Egipat” sestara Služavki Malog Isusa na Bjelavama u Sarajevu. Skupštinom je predsjedao predsjednik Konferencije dr. fra Miljenko Šteko. Na Skupštini su sudjelovali svi provincijalni poglavari i poglavarice zajednica sa sjedištem u BiH, 4 predstavnika redovničkih zajednica čiji članovi djeluju u Bosni i Hercegovini, s provincijalnim sjedištem izvan BiH, kao i apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto, delegat Biskupske konferencije BiH pomoćni biskup Marko Semren i potpredsjednik Hrvatske redovničke konferencije fr. Slavko Slišković.
Nakon uvodnih riječi i dobrodošlice predsjednika Konferencije fra Miljenka Šteke, redovnički skup su pozdravili biskup Semren i potpredsjednik HRK fr. Slišković.
Predavanje „Od redovničkog do evanđeoskoga života” održao je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić. U svom predavanju je istaknuo da je redovničko bratstvo i sestrinstvo uz siromaštvo bitni i najvažniji elemenat redovničkog života. „Osobe imaju sve manje potrebu argumentirano diskutirati u zajednici, pa i prepirati se, oko nekih važnih stvari koje treba činiti ili promijeniti. Uočljiva je nedovoljna povezanost sa zajednicom, distanciranost od drugih, zajednici se duhovno sve manje pripada. Ovome doprinosi i kriza ili nemoć autoriteta koja je sve prisutnija u redovničkim zajednicama.” Očituje se u dvije krajnosti: bijeg od autoriteta i čežnja za autoritetom.
U nastavku predavanja, mons. Križić kazao je: “Možda je danas u navještaju evanđelja i svjedočenju najveći naglasak stavljen na estetiku: lijepe ideje, lijepe organizacije, lijepe propovijedi, lijepo pjevanje, lijepe procesije, itd. Sve je to dobro, ali ostaje uvijek ono glavno pitanje, a to je svjedočanstvo života, bratstva? Toga nema bez finoće ophođenja, velikodušnosti, služenja, žrtve. U mnogim redovničkim Institutima je često puta stavljen veliki naglasak na 'djelovati', ali se ne stavi dovoljan naglasak na 'djelovati u skladu sa karizmom, sa evanđeljem'. Ambicije na planu studija, zaposlenja, prestiža, vlasti, karijere postale su teške bolesti redovničkog života. One su i poželjne, ali prečesto nisu u službi zajednice. Nužno je raditi posao tako da se osoba preko njega posvećuje, a ne da se osoba preko tog rada dokazuje.
Kada se netko približava redovničkoj zajednici očekuje da u njoj susretnu osobe koje žive privlačno zajedništvo – ne prvenstveno na planu aktivnosti, djelovanja – nego nečega višeg: na planu srca, uma, duhovnosti.
Najveća zapreka našem svjedočenju i našem navještaju nisu naše slabosti, nego naša indiferentnost, naše lice na kojem se ne vidi dovoljno vjere i pouzdanja, radosti i gorljivosti.”
Na koncu svoga predavanja, biskup Križić je istaknuo da su krize najprikladnije vrijeme za nova postignuća na planu svetosti, vjernosti i životne preobrazbe te sudionike Skupštine pozvao da se trude dobrim i uzornim primjerom poticati i oduševljavati druge. Uslijedila je rasprava.
Zatim se sudionicima obratio nuncij Pezzuto svojom porukom u kojoj je naglasio da u posvećenom žvotu treba promicati „zajednički život”. „Bratsko zajedništvo u posvećenom životu nije plod jednostavnog organiziranja i programiranja.
Ono se temelji i mora se hraniti Evanđeljem, Svetom liturgijom a nadasve Euharistijom. Samo na taj način se može obnoviti i ustrajati u onom jedinstvu duha, kao i u iskustvu prve Crkve, gdje je mnoštvo vjernika bilo jedno srce i jedna duša (Dj 4, 32).”
Uslijedilo je euharistijsko slavlje koje je predslavio mons. Semren, a homiliju je izrekao predsjednik Konferencije fra Miljenko.
U popodnevnom radu predsjednik Konferencije i pročelnici povjerenstava koja djeluju pri KVRPP BiH podnijeli su izvješća.
U završnom dijelu, s. Maria-Ana Kustura, provincijska glavarica i domaćin susreta uputila je svoje prigodne riječi zahvale.
Predsjednik Konferencije je zatvorio rad Skupštine te najavio je da će se nakon Redovničkog dana 24. kolovoza 2019. godine u Banjoj Luci održati Izvanredna skupština na kojoj će biti izabrano novo vodstvo Konferencije.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.