Vijesti - Otvorena izložba i predstavljena knjiga „Čudo Božje krhkosti“
Otvorena izložba i predstavljena knjiga „Čudo Božje krhkosti“
Objavljeno: 09. 12. 2013 - 13:13Izložba „Čudo Božje krhkosti“ s. Samuele Premužić u organizaciji Nadbiskupijskog pastoralnog instituta otvorena je u ponedjeljak 9. prosinca u predvorju NPI. U ovoj prigodi predstavljena je i istoimena knjiga u izdanju Kršćanske sadašnjosti s reprodukcijama radova s. Samuele koje prate meditativni tekstovi Stjepana Licea.
Direktor Kršćanske sadašnjosti mr. Stjepan Brebrić je pojasnio kako je ta izdavačka kuća prepoznatljiva po svojem izdavačkom profilu koji obuhvaća liturgijska i katehetska izdanja, te izdanja službenih dokumenata Crkve, no u to se itekako blisko i direktno uklapa i ova knjiga. To je potkrijepio činjenicom karakteristike teološkog govora.
Naime, on je izvedeni govor, ne može ga netko sam dokučiti, mora se oslanjati na Božju objavu, na Sveto pismo, na vjeru, jer vjera je prvi odgovor na objavu. Dakle teološki govor je izveden iz objavljene Božje riječi, iz vjere kao odgovor na tu objavu. To itekako dolazi do izražaja u oba umjetnička izražaja koje ova knjiga donosi i u fotografijama, umjetničkim reprodukcijama skulpture s. Samuele i u nadahnutom tekstu Stjepana Licea, rekao je Brebrić, te se osvrnuo i na sam naslov knjige, odnosno izložbe.
Ukazao je, kako taj naslov ne govori samo o materijalu koji koristi s. Samuela, nego se može shvatiti i u genitivnom značenju, koliko bismo mogli razmišljati i o krhkosti Boga kao nekoj stvarnosti koja otkriva puninu smisla.
Viši kustos Etnografskog muzeja Josip Barlek govoreći o likovnom opusu s. Samuele, posebno se zaustavio na božićnim motivima. Podsjetio je, kako se ona pridružila kako je on nazvao „božičarima“ u Etnografskom muzeju 1995. i unijela nešto novo u predstavljanje Božića. To „novo“, a „krhko“ prepoznato je i na mnogobrojnim izložbama na kojima je sudjelovala. Barlek je posebno istaknuo sudjelovanje na izložbi „100 presepi“ u Rimu na kojoj je s. Samuela četiri puta predstavila svoje jaslice, te jaslice koje su 2002. godine bile u dvorani Pavla VI.
U božjem duhu očekujemo Božić i to je čudo Božje krhkosti, svjedočimo da je svaki čovjek čudo Božje, da je to čudo Božje prirode koji u sebi ima mnoge darove kako ih koristi njemu je dano, ali svi smo mi primili mnogo darova, što ćemo na kraju pokazati zavisi o nama. A evo s. Samuela je puno toga primila, i puno toga nam je dala. Njezina djela pjevaju o ljubavi Božjoj, pjevaju o tome kako smo svi mi krhki, ali u krhkom, malom materijalu možemo stvoriti čuda, rekao je Barlek.
Stjepan Lice se poslužio jednom izrijekom „Ako si našao svoj način služenja, ne traži druge radosti, ne traži drugog blagoslova“, te naglasio „s. Samuela je u ovome što radi našla jedan od svojih načina služenja, svoj blagoslov i svoju radost, i po tome mi mnogi doživljavamo taj blagoslov u susretu sa njezinim uprizorenjima evanđeoskih događaja“.
Vjerujem da osobito u vrijeme došašća i korizme možemo biti osjetljiviji za puno značenje riječi „I postade čovjekom“. To „I postade čovjekom“ je ta krhkost, prah na koji se Bog odlučio, koje se nije plašio, jer se „ljubav ne plaši, ne traži svoje“. On je svoju svjetlost zaodjenuo prahom, a s druge strane on je nas pozvao da krhkost naših bića i odnosa nastojimo preobraziti po njegovoj mjeri u svjetlo, naglasio je Lice, te rekao kako je tekst samo jedan od načina iščitavanja ovih scena, a svaki gledatelj i čitatelj ove knjige moći će knjigu iščitati na svoj način.
Radujem se što sam danas među vama živeći svoje redovništvo, hodajući putem kojim je Krist hodao. Slijedim ga nekada u „Hosana“, nekada u „Raspni ga“. Ipak nikad ne napuštam zvijezdu koja osvjetljuje stazu do Betlehema, mjesta njegova rođenja. Skupljajući materijale tijekom godine radujem se, jer znam da ću obradovati mnoge i umnožiti ljubav koja se dariva. Sve ovo što radim, dar je Božji, darovan mi je za druge, budimo i mi dar jedni drugima, rekla je s. Samuela te zahvalila svima na podršci, a osobito svojoj redovničkoj zajednici Družbi sestara Naše Gospe.
Otvarajući izložbu ravnatelj NPI dr. Tomislav Markić zahvalio je s. Samueli što na ovaj način evangelizira našu hrvatsku, i širu europsku javnost.
Hvala Vam s. Samuela što ste dar umjetničkog oblikovanja od Boga primljen podijelili s nama, a tebi Stjepane što si to popratio riječima, također odozgor nadahnutima, zahvalio je autorima dr. Markić, te nastavio „u jednoj prošnji Večernje molimo 'Gospodine, ti daješ umjetnicima da izražavaju zraku tvoje ljepote, daj da njihova djela donesu svijetu nadu i radost.' To molimo i večeras za vas i s vama dragi umjetnici oblikovanja predmeta i riječi. Božja svemoć prikazuje se u otajstvu došašća i Božića upravo u obliku krhkosti. To nas uči drugačijem gledanju na svijet. Drugačijem poretku riječi od onoga koji nam se nameće izvana, uči nas to malenosti i skromnosti, poniznosti i milosrđu, ugledati se u betlehemsko dijete čiji dolazak iščekujemo“.
Otvorenju izložbe i predstavljanju knjige nazočile su i mnogobrojne redovnice, posebice Družbe sestara Naše Gospe predvođene vrhovnom glavaricom s. Martinom Koprivnjak, kao i provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Ćirila i Metoda fra Željko Železnjak.
Izložba „Čudo Božje krhkosti“ u likovnom postavu s. Samuele Premužić i prof. Maje Juras predstavlja dvadeset prikaza iz Isusova života.
S. Samuela Premužić iz Družbe sestara Naše Gospe je umjetnica koja je svoj likovni svijet izgradila u svojevrsnoj sintezi klasičnih likovnih iskustava i originalnih izražajnih sredstava. Gradivni materijal njezinih skulptura je komušina, listovi skinuti s klipova kukuruza.
Izložba će biti otvorena do 12. siječnja 2014. godine, a moći će se razgledati radnim danom od 10 do 16 sati, osim od 21. – 23. prosinca, 25. – 30. prosinca i 1. – 6. siječnja kada će se moći razgledati od 15 do 20.30 sati. Razgled za skupine moguć je uz najavu i u drugo vrijeme na broj telefona: 01 5522 000 ili elektroničku poštu: pastoralni.institut@zg-nadbiskupija.hr. Ulaz na izložbu je besplatan. (mb)
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.