Vijesti - Pet sestara Družbe Presvetog Srca Isusova proslavile 50 godina redovničkih zavjeta

 

Pet sestara Družbe Presvetog Srca Isusova proslavile 50 godina redovničkih zavjeta

Pet sestara Družbe Presvetog Srca Isusova proslavile 50 godina redovničkih zavjeta Autor: ika
Objavljeno: 13. 08. 2022 - 13:29

Rijeka

Radosno i dostojanstveno u prijepodnevnim satima 13. srpnja u crkvi BDM Karmelske na Donjoj Drenovi u Rijeci pet sestara Družbe Presvetog Srca Isusova proslavile su 50 godina redovničkih zavjeta.

Jubileje redovničkih zavjeta proslavile su s. Blaženka Bobaš, s. Celestina Beljo, s. Ljubomira Lešić, s. Nikodema Stojak te s. Dobroslava Mlakić koja je ujedno i vrhovna predstojnica Družbe te postulatorica kauze za proglašenje blaženom službenice Božje Marije Krucifikse Kozulić, utemeljiteljice Družbe. Svečano liturgijsko slavlje predvodio je riječki nadbiskup koadjutor mons. Mate Uzinić u zajedništvu s gospićko-senjskim biskupom mons. Zdenkom Križićem i mnogobrojnim svećenicima.

U propovijedi koja se oslanjala na čitanja dana (Ez 18, 1-10.13b.30-32; Ps 51, 12-15.18-19; Mt 19,13-15) te ulomka iz Prve poslanice sv. Ivana apostola o Bogu koji je Ljubav, nadbiskup Uzinić je na početku podsjetio da je Bog taj koji je najprije ljubio nas, a zatim nas pozvao i poslao da i mi ljubimo druge. Od Boga koji je Ljubav, zahvaljujući toj ljubavi kroz ovih 50 godina su zagledane u Presveto Srce Isusovo, sestre mogle odgovoriti na tu ljubav konkretnim poslanjima u ljubavi, rekao je nadbiskup.

Govoreći o pročitanom tekstu Knjige proroka Ezekiela o upozorenjima Izabranom narodu posebno se osvrnuo na rečenicu: „Odbacite od sebe sva nedjela koja ste činili i načinite sebi novo srce i nov duh!“ Pojasnio je kako je riječ o starozavjetnom čovjeku, ali i pozivu koji je aktualan i za Crkvu.  Taj se poziv uvijek ponovno događa po svojevrsnim prorocima. U povijesti naše riječke Crkve takav primjer je službenica Božja Marija Krucifiksa Kozulić koja je u svome vremenu, zagledana u Presveto Srce Isusovo i nadahnjujući se s tom Ljubavi, i danas poziv suvremenicima, a po sestrama svoje zajednice i generacijama nakon toga, kao i nama danas da i mi danas zagledani u Isusovo Presveto Srce i s ljubavlju kojom smo ljubljeni, načinimo novo srce i novi duh, poručio je mons. Uzinić.

U nastavku je kazao kako se u pročitanom evanđeoskom ulomku i njegovim porukama otkriva poslanje Majke Marije Krucifikse Kozulić, njezine redovničke zajednice, ali i života i poslanje pet sestara koje su 50 godina ugradile u istu tu ideju i karizmu. Evanđeoski ulomak donosi tekst o susretu Isusa s djecom. Nadbiskup ga je povezao s tri bitna naglaska Isusova odnosa s djecom. Prvo – kraljevstvo Božje pripada djeci. Podsjetio je da smo zato i mi pozvani postati ‘djeca’ želimo li biti dionici kraljevstva nebeskoga. Dijete nema jasnu spoznaju o Bogu, ali ima povjerenje. Dijete ne može živjeti bez povjerenja u stariju osobu, a Bog želi da mi imamo to ‘dječje’ povjerenje u odnosu prema Bogu. Ona su nam primjer  kako živjeti i biti dionici kraljevstva. Drugo što je mons. Uzinić naveo jest da su djeca u Isusovo vrijeme bila isključena iz društva. Apostoli su im zato priječili doći do Isusa. Smatrali su da bi mogla onečistiti Isusa. Ovdje se radi o svima isključenima s kojima se Krist često susreće i prelazi granice: djeca, grešnici, gubavci, carinici..  Isus u susretu s njima prelazi granice koje ih dijele i isključuju, pojasnio je propovjednik.

Kao treće Isusovo upozorenje odraslima istaknuo je da moraju paziti da ne sablazne jednog od malenih. Problem sablazni je što onaj tko sablažnjava uništava ono što djecu čini posebnima i prikladnima za Božje kraljevstvo, a to je njihovo povjerenje koje imaju u Boga. Trebamo zato dobro paziti da svojim neautentičnim životom i lošim primjerom ne uništimo to povjerenje koje oni imaju prema Bogu, a što lako možemo učiniti našim neautentičnim kršćanskim životom.

Navodeći misli s. Dobroslave Mlakić o karizmi Družbe Presvetog Srca Isusova, poručio je da je Riječka Majka, zagledana u Kristovo srce koje za nju bilo škola kontemplacije i ljubavi prema bližnjemu, od Isusa učila na pravi način služiti malenima, ali i svima isključenima na način kako je on to činio. Zagledanost u Božje srce omogućila joj je imati Isusov pogled i Isusov stil. Od njega je naučila primjećivati isključene i marginalizirane. I u njeno vrijeme to su bila djeca. Htjela im je pomoći i uključiti ih na način kako je to Isus činio. Istovremeno, bio je to poticaj da i sama postane ‘dijete’ s povjerenjem u Isusa, rekao je mons. Uzinić.

Sa svojom duhovnošću i uzorima koje je sebi uzela, a onda ih ponudila Družbi, uspjela je svoje poslanje živjeti tako da ne sablazni neko dijete svojim ponašanjem. Svi ti uzori su s jedne strane svjedočili djetinju predanost, povjerenje Bogu, malenost, a s druge strane i brigu da nitko ne bude isključen. Prvi uzor Riječke Majke rekao je mons. Uzinić, bila je Blažena Djevica Marija. Naveo je riječi Majke Krucifikse: ‘Tko ne štuje Majku, nije dostojan Sina.’ Svoj, ali i život djece stavila je pod njezinu zaštitu. Osim nje, kao uzore imala je i druge svece povezane s malim Isusom. Prije svega sv. Josipa, koji je bio s jedne strane osoba urešena poniznošću, a s druge onaj koji se brinuo za malog Isusa. Zatim je to bio i sv. Franjo koji se učinio ‘malim bratom’ i koji je imao takvo djetinje povjerenje da je Evanđelje doslovno shvaćao, poput djeteta. Njegova djetinja pobožnost nam je darivala i jaslice koje nas prisjećaju na poniznost i skromnost uvjeta u kojima nam se Isus objavio. Tu su zatim sv. Antun Padovanski koji drži dijete Isusa u naručju te sv. Margareta Marija Alacoque, koja je nadahnula pobožnost prema Srcu Isusovu.

Ono što je Riječka Majka započela prije više od 100 godina, posljednjih 50 godina su činile naše slavljenice. U duhu iste karizme, ali vođene potrebama Crkve svoga vremena, nastavile su kao i Majka Krucifiksa čitati znakove vremena i na njih davati odgovore koji su nadahnuti na istoj Božjoj ljubavi koja je najprije nas ljubila. Mons. Uzinić zahvalio je sestrama jubilarka i cijeloj Družbi na svemu što su činile i čine u traženju odgovora kako odgovoriti onome koji ih ljubi, ljubeći one koji su isključeni, pritom i same postajale ‘malene’, skromne i istovremeno pazeći da se ne sablazne one koji su maleni. Osim zahvalnosti za prošlost, nadbiskup je sestre potaknuo i na odgovorno življenje sadašnjosti koje treba nastaviti biti življeni u prihvaćanju potreba vremena, brizi za starije, bolesne, nemoćne, umiruće, nerođenu djecu, migrante, različite kategorije osoba koje procjenjujemo kao manje vrijedne. Sestre je potaknuo na traženje načina uključivanja svih isključenih te da to čine ponizno i skromno. Sve je prisutne pozvao na autentičan život kako druge ne bi sablaznili. Postali smo Crkva koja ima prošlost, slavimo jubileje, ali moramo se potruditi imati i budućnosti u koju danas želimo gledati s nadom. Budemo li autentični i živimo li ljubav imati ćemo budućnost. Bog nas je prvi ljubio i nastavlja nas ljubiti. To je nada koja nam omogućava lakše gledati naprijed, zaključio je mons. Uzinić.

Uime jubilarki, prigodnu riječ uputila je vrhovna predstojnica Družbe, s. Dobroslava Mlakić. Srž života Majke utemeljiteljice službenice Božje Marije Krucifikse Kozulić bila je  žrtva – križ,  pred kojim je susrela Gospodina  i koji je usmjerio hod njezina života, a koji je utkan u hod sestara jubilarki i svih njezinih sljedbenica – znak da su na pravome putu. Bez žrtve nema ni istinskog predanja i ljubavi jer žrtva je srž svakog kršćanskog života i vjerovanja. Križ – žrtva spada u elementarnu strukturu redovničkog života i opredjeljenja, rekla je s. Dobroslava.  „Čestitam našim dragim sestrama jubilarkama, među kojima sam i ja, zahvaljujem vam drage sestre, što ste služile Bogu i bližnjemu u različitim službama, ponajviše u Riječkoj biskupiji i cijeloj metropoliji, ali i u drugim dijelovima naše domovine i inozemstva. Zato neka je hvaljen i slavljen Gospodin za svaku katehezu i nebrojnu vojsku djece i mladih koje ste pripremale za svete sakramente, za prvu sv. pričest i svetu krizmu,  za svaki okićeni oltar i uređenje Božjih hramova,  za mnoge ‘čaše vode’ i Martinom brigom poslužene objede, za svako bdijenje i obrisanu suzu u bolnici, u domu starih i nemoćnih, za svako prihvaćeno dijete, za sve molitve, za tiha pregaranja i žrtve, za  vjernost Gospodinu u zgodno i nezgodno vrijeme.“ Na kraju, sestre i sebe preporučila je u molitve vjernicima.

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024. (Crkva Sv. Mati slobode, don Petra Šimića 1)
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.
Samostan Karmelićanki Božanskog Srca Isusova (Vrhovec 29, Zagreb) 

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Stručni skup za djelatnike vjerskih vrtića

Zagreb, 1. ožujka 2025. 
Prijave do: 1. veljače 2025.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)

Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.          

Duhovne vježbe za više redovničke poglavarice

29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025. 

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.

Susret za tajnice i ekonome

16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Gospić - Krasno, 27. svibnja 2025.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.   

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi