Vijesti - Hrvatska biskupska konferencija
Hrvatska biskupska konferencija
Autor: ikaObjavljeno: 09. 01. 2024 - 20:27
Priručnik „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“
Nakon dva priručnika za učitelje, odgojitelje i pastoralne radnike pod nazivima „Rane zlostavljanja“ i „Primjeri dobre prakse za prevenciju i zaštitu maloljetnikâ u župi“, Hrvatska biskupska konferencija objavila je početkom 2024. na svojim mrežnim stranicama još jedan ranije najavljen prijevod usvojenog priručnika Talijanske biskupske konferencije (CEI) pod nazivom: „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“.
Priručnik za odgojitelje za prezbiterat i posvećeni život te za mlade u formaciji „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“ na 120 stranica najavljen je sredinom 2023. godine, a u sadržaju donosi teme kao što su: svećenički identitet i pitanje moći, relacijska i afektivno-seksualna zrelost i nezrelost, klerikalizam, narcisoidnost te drama i stvarnost zlouporaba i zlostavljanja, među kojima se također opisuje duhovno i emocionalno zlostavljanje.
U uvodu priručnika navodi se da „vrijeme koje živimo u Crkvi zahtijeva stanovitu hrabru reviziju naših formacijskih praksi za svećeničko ređenje i za redovničko posvećenje. Osobito društveno-kulturni izazovi sadašnjeg antropološkog konteksta i pošast seksualnog zlostavljanja, zlouporabe moći i savjesti unutar same Crkve, žurno od nas traže da prije svega promislimo o područjima formacije ljudskosti (relacijske općenito, a poglavito afektivno-seksualne) te formacije identiteta službe, unutar cjelovitog poimanja formacije“. Priručnik se, bez pretenzije da odgovori na sve implikacije drame koju proživljavamo, uklapa u ovaj projekt i želi biti poticaj na razumijevanje i provokacija za promjenu, u početnoj i trajnoj formaciji, „kao nečega što se tiče svih, a ne samo pojedinačnih počinitelja“.
Priručnik je didaktičko-formativno sredstvo namijenjeno osobito, ne isključivo, kandidatima za svete redove i posvećeni život te njihovim odgojiteljima. Njime se pruža „materijal za razmišljanje, putove i smjernice, osobito na psiho-pedagoškoj razini, za poučavanje i formaciju u određenim područjima, kao smjernice koje proizlaze iz iskustva i razmišljanja potaknuta uznemirujućim događajima aktualne crkvene povijesti, kako bi to stavili na raspolaganje odgojiteljima sjemeništa i redovničkih formacijskih kuća. Ovaj bi prijedlog, ako ide u pravom smjeru, mogao pomoći da ovaj tako kritičan trenutak za Crkvu bude vrijeme za obraćenje i milost. Prije svega zato što je vjernička zajednica, a posebice svećenička, možda kao nikad do sada postala i postaje svjesna slabosti koja u njoj živi, kao i patnje koju ona proizvodi“, navodi se na kraju uvodnog teksta (str. 3).
Među sadržajima priručnika je i onaj za izgradnju identiteta budućeg svećenika ili redovnika, u čemu se moraju prevladati oblici klerikalizma i zlouporabe moći i ovlasti koji su u prošlosti nerijetko predstavljali ili, nažalost, još uvijek predstavljaju određeni način razumijevanja lika svećenika. Uz to navodi se da je duhovno zlostavljanje „svaka relacijska manipulacija emocionalne prirode, ali s argumentima religiozno-duhovnog sadržaja (‘u ime Boga‘), koja utječe na osjetljivost osobe prema božanskom. Ta manipulacija kontaminira i iskrivljuje sliku Boga, dezorijentira i šteti nečijem životu vjere, te općenito odnosu osobe s vlastitim unutarnjim svijetom vrednota i uvjerenja. Kao takvo, duhovno zlostavljanje jest oblik zlouporabe moći“ (str. 53-57).
Govoreći o psihogenezi zlouporaba i zlostavljanja, priručnik „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“ pojedinačno obrađuje i narcizam kod svećenika (str. 57-62), budući da je narcisoidnost „kvalificirajući element većine svećenika zlostavljača“, a „njegove opće karakteristike su: izvana grandioznost i potreba za divljenjem, iznutra osjećaj inferiornosti i nedostatak empatije“.
U priručniku „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“ su ponovno predstavljeni neki od temeljnih pojmova koji se tiču afektivnosti i seksualnosti, ali također i duhovne ravnoteže koju osoba mora postići u razboru i vjernosti preuzetoj obvezi te u predanosti koja je neophodna za sve kandidate za redovnički i/ili svećenički život. Kada se, primjerice, s mladima na formaciji bavi temom suočavanja sa zlostavljanjima, vrlo je važno usredotočiti se na štetu koju ta ponašanja uzrokuju kod žrtava, s često neizbrisivim posljedicama.
Priručnici „Rane zlostavljanja“ i „Primjeri dobre prakse za prevenciju i zaštitu maloljetnikâ u župi“ za učitelje, odgojitelje i pastoralne radnike te priručnik za odgojitelje za prezbiterat i posvećeni život te za mlade u formaciji „Početna formacija u vremenu zlouporaba i zlostavljanja“ besplatno su dostupni na mrežnim stranicama HBK.
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka, 20. rujna 2025.
Đakovo, 27. rujna 2025.
Tema: Krepost nade u posvećenom životu: poziv, znak i svjedočanstvo
17. - 19. listopada 2025.
Duhovni centar "Karmel sv. Ilije" (Zidine b.b., Tomislavgrad, BiH)
Voditelj: s. Mirjam Peričić OP
Prijave do: 17. rujna 2025.