Vijesti - Provincijali Franjevačkog reda OFM iz Europe u Sinju
Provincijali Franjevačkog reda OFM iz Europe u Sinju
Autor: ika/franjevci-split.hrObjavljeno: 21. 10. 2015 - 21:42
Provincijali Franjevačkog reda OFM iz Europe, predvođeni predsjednikom Unije franjevačkih provincijala Europe (UFME) fra Miljenkom Štekom i provincijalom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joškom Kodžomanom, hodočastili su u srijedu 21. listopada iz Dubrovnika u svetište Gospe Sinjske. Hodočasnike je uz svečano slavlje zvona dočekao sinjski gvardijan fra Petar Klapež i franjevci Provincije Presvetog Otkupitelja među kojima su bili vikar Provincije fra Ante Udovičić, definitori fra Petar Klarić, fra Vinko Prlić i fra Nedjeljko Šabić, franjevci iz sinjskog samostana kao i iz drugih samostana i župnici koji su im izrazili dobrodošlicu i ponudili osvježenje uz bratski razgovor o svetištu Gospe Sinjske.
Euharistijsko slavlje u crkvi Gospe Sinjske predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, a u koncelebraciji bili su generalni definitori fra Lorant Orosz i fra Antonio Scabio, predsjednik UFME i provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Šteko, provincijal Kodžoman, gvardijan Klapež, provincijali iz UFME te ostali svećenici-franjevci. U koncelebraciji je ukupno bilo 89 svećenika, a u slavlju su sudjelovali sjemeništarci, bogoslovi, drugi svećenici-franjevci, članovi Franjevačkoga svjetovnog reda, FRAMA-e i drugih zajednica u župi Gospe Sinjske, učenici Franjevačke klasične gimnazije i župljani. Za vrijeme euharistijskog slavlja pjevanje su predvodili franjevački bogoslovi pod ravnanjem fra Frane Bosnića, a za orguljama je svirao mo fra Jure Župić. Franjevački bogoslovi također su služili oko oltara. Liturgijsko slavlje animirao je fra Domagoj Volarević. Molitvu vjernika čitali su provincijali na različitim europskim jezicima. Na kraju boravka u Sinju nadbiskup i provincijali posjetili su Muzej Alke.
Uoči euharistijskog slavlja provincijalima-hodočasnicima riječi pozdrava uputio je provincijal Kodžoman. Upoznao ih je s jedinstvenom poviješću Sinja i značajem Svetišta za cijeli hrvatski narod, kao i s djelovanjem fratara na ovom području. Pozdrave je uputio i predsjednik UFME Šteko.
Na početku propovijedi nadbiskup Barišić obratio se Franjinim pozdravom "mir i dobro", istaknuvši kako je druga domovina sv. Franje upravo Hrvatska jer su prvi samostani izvan Italije osnovani upravo u Hrvatskoj. Sjeme koje je zasijao sv. Franjo izraslo je u plodno stablo i stoga smo zahvalni sv. Franji koji je preko franjevaca snažno prisutan u hrvatskoj kulturi, pismenosti, književnosti. Franjevci su kroz povijest živjeli svoju vjeru kroz molitvu i rad, a neki su zbog svoje vjere i mučenički završili svoje živote. Franjevci su na ovim prostorima osvježenje i željeli bismo da to budu i u budućnosti. Potom je nadbiskup istaknuo veliku povezanost franjevaca u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini s nad/biskupima. Ta povezanost je posebna jer, kao nigdje u svijetu, franjevci služe u mnogim župama i na tom služenju im je zahvalio nadbiskup Barišić.
U nastavku propovijedi zapitao se što će biti s karizmom sv. Franje danas i u budućnosti i dao odgovor kako franjevačka karizma dobiva novu svježinu jer je papa uzeo ime Franjo, a izdao je i encikliku "Laudato si'" nadahnut sv. Franjom. Međutim, važno je, upitao je nadbiskup, "hoćemo li sv. Franju uzeti u cijelosti ili ga reducirati i prilagoditi sebi? Drugim riječima, hoćemo li slaviti Stvoritelja ili stvorenje i materijalne stvari, hoćemo li govoriti o miru a bez izvora mira, govoriti o humanosti a bez vjere u zajedničkog Oca?" Gospodin nas u evanđelju opominje da budemo sluge, služitelji i prijatelji njegovi, tj. da ne živimo kao gospodari. Onaj tko je gospodar, on vlada i drugoga pretvara u roba. Tko je sin, on pronalazi načina biti prijatelj prema Gospodinu i bližnjima. Riječ Božja učinila je sv. Franju poniznim i on je pronašao način kako se približiti Bogu kao prijatelju i bližnjima kao brat. Zato je i mogao reći da je Bog sama jednostavnost i živeći u toj Božjoj jednostavnosti živio je slobodu djeteta Božjega. Sv. Franjo nije bio rob strasti i grijeha, zakona smrti, nego je živio u sustavu milosti jer je slobodu života uskladio s Božjom voljom. Milosrđe, ljubav i milost određivali su sv. Franju. Spominjući susret Isusa i mladića koji je živio zapovijedi i norme, ali se ipak vratio žalostan, nadbiskup je istaknuo kako je važno živjeti, po primjeru sv. Franje, u onom prostoru "još ti nedostaje", u prostoru gdje se žive zapovijedi i istovremeno ljubav Božja. Obraćajući se provincijalima Europe, nadbiskup Barišić zaželio je da dodirnu norme, zakone i strukture ali to, prema sv. Franji, nije dovoljno te ih pozvao da posvete više pažnje sadržaju i nadahnuću karizme sv. Franje. Upravo nam i danas treba snaga karizme sv. Franje, a na to nas podsjeća i papa Franjo u enciklici "Laudato si" gdje poziva i govori o povratku na periferije kako bismo kao i Franjo pošli i obnavljali Crkvu – 'Franjo, obnovi moju Crkvu'. Stoga nije slučajno papa Franjo proglasio Godinu posvećenog života i Godinu obitelji jer upravo te dvije 'obitelji' čine Crkvu jakom. "Neka zagovor sv. Franje i Gospe Sinjske učini duhovski događaj u vašim provincijama i donese svježinu i obnovu Crkve iznutra", zaključio je nadbiskup Barišić.
Pri završetku euharistijskog slavlja, nakon popričesne molitve, o. Šteko predvodio je posvetnu molitvu Gospi Sinjskoj. Potom je gvardijan Klapež zahvalio sudionicima i generalnom ministru fra Michaelu A. Perryju uručio dar "jubilarni zlatnik Čudotvorne Gospe Sinjske" koji je u njegovo ime primio predsjedniku UFME Šteko. Slavlje u crkvi je završilo himnom Gospi Sinjskoj i blagoslovom sv. Franje.
Na povratku u Dubrovnik, gdje članovi UFME nastavljaju radni dio sastanka, hodočasnici su se kratko zadržali u razgledavanju Splita.
Generalni ministar fra Michael A. Perry uputio je poruku braći franjevcima u Svetištu Gospe Sinjske i Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja. Poruku je predao fra Miljenko Šteko, a Generalni ministar u poruci je napisao:
„Draga braćo u Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske i Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja!
Poznato mi je da je marijansko Svetište u Sinju u 2015. godini, na svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije, svečano proslavilo svoj 300. jubilej postojanja. Važnost i značaj tog vjerničkog jubileja prepoznao je i sam Sveti Otac, papa Franjo, šaljući franjevcima, kao čuvarima Svetišta i svim Gospinim štovateljima u Sinju, preko svoga posebnog izaslanika uzoritog kardinala Josipa Bozanića, nadbiskupa zagrebačkog i metropolite, svoj papinski blagoslov i čestitke, povodom tri stoljetnog jubileja. Koristim priliku da vam i ja, kao Generalni ministar Franjevačkog reda (OFM), u ime čitavoga franjevačkoga bratstva, izručim najsrdačnije pozdrave i čestitke, s molitvom da se dobro djelo u Gospinu Svetištu u Sinju nastavi izgrađivati i u budućnosti na duhovnu korist naroda Božjeg, Crkve i svih njezinih vjernika.
Katolički vjernici, gdje god da bili, nose u srcu presveti lik Blažene Djevice Marije, Čudotvorne Gospe Sinjske, te čuvaju uspomenu na slavnu pobjedu kršćanske vojske nad nadmoćnim osmanlijskim neprijateljem, koja se dogodila u Sinju davne 1715. godine. S osjećajem najdublje zahvalnosti, za taj povijesni uspjeh, koji im je donio toliko željenu slobodu, tisuće se Gospinih štovatelja i danas neumorno i neprestano utječu Gospinu zagovoru, s čvrstom vjerom da im Ona može isprositi sve životne milosti i darove nebeske.
Hvala braći franjevcima, koji su generacijama, zajedno sa svojim narodom, gajili pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, Čudotvornoj Gospi Sinjskoj, te kroz to ljubav i povezanost sa sveopćom Crkvom.
Neka nad svima vama i nadalje bdije moćni zagovor majke Marije, Čudotvorne Gospe Sinjske, koja je kršćanskim vjernicima najveća učiteljica i uzor u poslušnosti Bogu i vršenju njegovih svetih zapovijedi.“
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.