Vijesti - Seminar za medicinske sestre redovnice
Seminar za medicinske sestre redovnice
Autor: s. M. Krešimira BošnjakObjavljeno: 13. 10. 2013 - 15:19
Vjera, poslanje i predanje
Povjerenstvo za medicinske sestre redovnice pri Hrvatskoj konferenciji viših redovničkih poglavara i poglavarica već 30 godina organizira seminar za sve redovnice koje rade u zdravstvenim ustanovama. Ove godine, od 11. do 13. listopada, susret je održan na temu Vjera, poslanje i predanje u pastoralnom centru Plitvice kojeg vodi vlč. Josip Štefančić. Seminaru se odazvalo oko 60 sestara iz više redovničkih zajednica: školske sestre franjeveke, dominikanke, Marijine sestre od čudotvorne medaljice, ančele, sestre Sv. Križa, sestre Presvetog srca Isusova,klanjateljice predragocjene Krvi Isusove, usmiljenke, i sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog. Osim iz Hrvatske, sudionice seminara bile su i sestre Hrvatice iz Austrije, Njemačke i BiH.
Seminar je započeo pozdravnim govorom koji je uputila s Danica Grgić, Marijina sestra, voditeljica Povjerenstva za medicinske sestre članice redovničkih ustanova pri HKVRPP-u. Svima je izrazila dobrodošlicu uz nekoliko riječi o razlozima sastajanja sestara koje se bave pitanjima zdravlja, bolesti i smrti te obrazložila temu ovogodišnjeg seminara: Vjera, poslanje i predanje, kao doprinos našem življenju ove godine posvećene vjeri. Zatim je predstavila predavača fra. Draženka Tomića, koji predvodi hercegovačku franjevačku zajednicu Provincije Uznesenja Marijina u Zagrebu kao gvardijan u samostanu u zagrebačkoj Dubravi. Vidjevši sestre u tako lijepom broju fra Draženko nije mogao ne zaključiti: "To je snaga Crkve koja nije za odbaciti!"
U prvom djelu izlaganja predavač je izložio razloge zauzimanja Crkveza čovjeka na području zdravstva te u tom smislu ukazao na to da je služba redovnice medicinske sestre jedan oblik službe ljubavi. Na odabranim perikopama iz Novog zavjeta predstavio je Isusov pristup bolesti i bolesnicima, a zatim iznio niz povijesnih podataka koji ilustriraju skrb Crkve o bolesnima, starima, nemoćnima i napuštenima. Ukratko je uputio i na pravnu legislativu o pastoralu zdravstva u RH i BiH.
U drugom djelu izlaganja pozabavio se osobom medicinske sestre redovnice u njenom odnosu prema bolesniku. Iznio je neke momente obzirom na njenu stručnu i osobnu kompetenciju, sa stajališta medicinske sestre ukazao na temeljna načela u komunikaciji s bolesnikom.
U trećem dijelu izlaganja predavač se pozabavio okruženjem u kojem djeluju medicinske sestre i mogućnostima njihova djelovanja, kao što su nazočnost u medijima, mogućnost pastorala bolesnika, izazov palijativne skrbi i prednosti organizacijskog djelovanja preko katoličkih udruga.
U duhovnom djelu programa, uz pobožnost klanjanja križu, voditelj je ukazao na bolest kao teški križ koji opterećuje čovjeka, ali i primjer Kristove strpljivosti. Podvukao je važnost osobnog čišćenja i milosnog ozdravljenja međuljudskih odnosa. U nagovoru se pozabavio temama: pitanja vjere kao ishodišta u susretu s ljudskom patnjom, euharistije kao duhovne hrane i čude kao znaka Božje prisutnosti.
U rekreativnom djelu programa sudionice su imale mogućnost posjetiti Nacionalni park Plitvička jezera koji je 1979. uvršten u popis svjetske prirodne baštine UNESCO-a.
U zaključnom dijelu rada kroz razmjenu iskustava i diskusiju sestre su najviše raspravljale o palijativnoj skrbi koja je i u redovničkom dnevnom diskursu sve prisutnija. U tom području sestre je svojim iskustvom obogatila s. Dragana Petrović, Marijina sestra koja radi u bolnici Strmac, kod Nove gradiške koju vode braća sv. Ivan od Boga. S. Ankica Tomas upoznala je skup s praksom palijativne skrbi u Srednjoj Bosni.
Skup je završen svetom misom koja je slavljena zajedno sa narodom Božjim župe Marije Majke Crkve u Plitvicama. Koncelebrirali su fra Draženko i župnik vlč. Josip. Slijedio je još zajednički ručak, pjesma i riječi zahvale dragom Bogu za "predah", domaćinu vlč. Josipu za gostoprimstvo i svu požrtvovnost, fra Draženku za dobru pripremu predavanja kao i za duhovni dio programa, te s Danici za dobru organizaciju i pripremu seminara.
Galerija slika:
27. veljače – 1. ožujka 2025.
Kuća Betanija (Kaciol 38, Veli Lošinj)
Tema: Zapreke za rast u cjelovitoj ljubavi
Voditelji: Stjepan Baloban i Sanda Smoljo Dobrovoljski
Prijave do: 27. siječnja 2025.
1. ožujka 2025.
DV Sv. Male Terezije (Vrhovec 29, Zagreb)
Tema: Molitva koja mijenja
Prijave do: 1. veljače 2025.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
14. – 16. ožujka 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Tema: Liturgija i askeza: rast u duhovnosti posvećene osobe
Voditelj: o. Damjan Kružičević OSB
Prijave do: 14. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka
Đakovo, 27. rujna 2025.